We Have More Than 40 Years of Experience.
  1. Home
  2. > Crushing Plant
  3. > how much does gold ore cost
how much does gold ore cost

how much does gold ore cost

Now let’s assume that gold is valued at 1500 per ounce That would make the gold in a one pound ore sample worth approximately 75 cents and this is assuming that the ore is extremely rich Many mines can run profitably on much lower grade ores which might easily reduce the average value of ore down to 25 cents or less per pound... As a leading global manufacturer of crushing equipment, milling equipment,dressing equipment,drying equipment and briquette equipment etc. we offer advanced, rational solutions for any size-reduction requirements, including quarry, aggregate, grinding production and complete plant plan.

Relate Product

Do you want a customized solution?

Online Service
toTop
Hi,may I help you with products, price, etc?
Chat Online